Teknoloji Bakanlığı’ndan uzaktan eğitime büyük katkı

Her disiplinde gerekli olmakla birlikte disiplinler arası olan Biyomedikal alanında bilişim sistemlerinin önemi gün geçtikçe daha da belirginleşiyor. Veri bilimi çalışmaları, big data, makine öğrenmesi gibi konuların sıklıkla karşımıza çıktığı şu günlerde tıpta elde edilen verilerin işlenmesi, değerlendirilmesi de oldukça büyük önem arzediyor.

En son korona virüs sebebiyle incelenen çeşitli röntgen ve tomografi görüntüleri üzerinden yapılan analizlerde hastalığa dair izlerin tespit edilmesi için veri işleme ve yapay zeka algoritmaları sıklıkla kullanılmaktaydı.

Güncel ve artık herkes için temel sayılabilecek konular arasına girmeye başlayan veri bilimi ve yapay zeka hakkında Sanayi ve Teknoloji bakanlığı ile Türkiye Açık Kaynak Platformu, Açık Seminer adlı bir çalışmaya büyük bir katkı sunmaya başlıyor.

Ülkemizde açık kaynak ve açık kaynakla kesişen konularda giriş seviyesinde bilgi vermek, ilgi uyandırmak, bu konuda farkındalık yaratmak ve nihayetinde açık kaynak geliştirici ekosistemine katkı sağlamak amacıyla açıkseminerler başlıyor şeklinde duyurulan çalışma yarın itibariyle başlıyor.

14 Nisan saat 14:00 itibariyle başlayacak ve her gün iki oturum şeklinde gerçekleşek eğitimlerle Veri Bilimi ve Yapay zekadan, Doğal dil işlemeye, Açık kaynak ‘dan Pardus ve Phyton’a kadar birçok konuda ücretsiz bilgi aktarımı sağlanacak.

Seminerlerin bulunduğu web sitesi : www.acikseminer.com

Fatih TAMER

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi - Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü

You may also like...