Covide Özel Mobil Test Cihazı

Yüksek risk grubundaki kronik hastaları ve covid-19 tedavisi gören hastaların akciğer fonksiyonlarının takibe alınması ve iyileşme sürecini izlemek, tedavi sürecinde büyük önem taşıyor.

Bu sebeple ODTÜ Teknokent’te bulunan bir teknoloji şirketi evlerde izolasyonda bulunan hastaların akciğer fonksiyon testlerinin hastaneye gitmeye gerek kalmadan evde yapılmasına olanak sağlayan cihaz ve mobil uygulaması geliştirdi.

Hastanelerde solunum fonksiyon testlerinin yapılması, salgının yayılması hızını artmasına neden oluyor. Bu riski önlemek adına ODTÜ Teknokent 23 kişilik araştırma ekibi 4 yıl süren Ar-Ge sonucunda akciğer solunum fonksiyon testlerinin hastaya gitmeye gerek kalmadan evde testleri yapılması için “Spirohome” cihazını ve mobil uygulamasını geliştirdiler.

Spirohome Personal Mobile Uygulaması

Portatif, hafif, elde taşınır ve pil ile güç sağlayan test cihazı ev ortamında kolay kullanımıyla teste hazır duruma gelebiliyor. Cihaz, akciğer fonksiyon parametrelerini, akım-hacim, hacim-zaman eğrilerini ve kişiye özel değerleri mobil uygulama üzerinde rapor halinde getiriyor. Sonuçlar doktor ile online paylaşılıp tedavi süreci planlanıyor.

Akıllı telefonlarda, sanal mağazalardan indirebilen Spirohome Personal Mobil Uygulaması ile kullanılan ölçüm teknolojisi telefonlara bluetooth ile bağlanılıyor. “Ultrasonik hava akış ölçüm yöntemine sahip ilk kişisel spirometre Medikal Cihaz CE Belgesine sahip olması ile Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve cihazın ölçüm hassasiyeti, güvenilirliği doktorlar ve uzmanlar tarafından da test edildi ve onaylandı.” açıklamasını da ürün teknolojisinin geliştiricilerinden Merthan Öztürk yaptı.

Kaynaklar

  1. http://www.gazetevatan.com/-evden-akciger-fonksiyon-testi-ne-imkan-veren-teknoloji–1312781-teknoloji/
  2. https://www.youtube.com/watch?v=L6xkef6n6pQ

Elif Baran

Biyomedikal Cihaz Teknikeri

You may also like...