İlk Yerli Ve Milli MR Cihazı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi (UMRAM) tarafından prototipi geliştirilen ilk yerli MR cihazını inceledi. Demir, “ASELSAN bu MR cihazının yanında suni solunum cihazı, kalp-akciğer pompası, mobil X-Ray cihazı ve taşınabilir defibrilatör üzerinde çalışmalarını sürdürüyor” açıklamasını 24Tv Muhabiri İsmail Murat Arabacı’ ya verdiği röportaj da yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, beraberinde Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ile Bilkent UMRAM’ı ziyaret etti. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın da bulunduğu ziyarette, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Demir, ASELSAN ve Bilkent UMRAM’ın birlikte ilk prototipini geliştirdiği yerli MR cihazını inceledi.

Demir, savunma sanayiinde geliştirilen teknolojilerin çoklu kullanımı açısından çeşitli projelerin devam ettiğini belirterek, “Bugünlerde gündem olan pandemi ile beraber sağlık sektöründeki çalışmalar öne çıkmış durumda. Bunun ilk örneği de solunum cihazının gündeme gelmesi oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da öncülüğüyle yapılan girişimle, bir KOBİ şirketimizle iki büyük savunma sanayii şirketimiz bir araya gelerek bir solunum cihazı ürettiler ve bunun başarısı şu anda görülüyor. Ama çalışmalar sadece bundan ibaret değil.” açıklamasını yaptı.

ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

 İsmail Demir, ASELSAN’ın çalışmakta olduğu 5 adet daha cihaz olduğunu belirterek, “ASELSAN bu MR cihazının yanında suni solunum cihazı, kalp-akciğer pompası, mobil X-Ray cihazı ve taşınabilir defibrilatör üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yine başkanlığımız bünyesinde ultraviyole dezenfektan konularında, hem maske hem diğer ürünlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalar hızla devam ediyor. Bunun yanında Ar-Ge başlığı olarak savunma sanayiinin tetiklediği birkaç başlık daha var. Bunların başında hasta bakımı ve monitör edilmesi ile ilgili teknolojilerin geliştirildiği çalışmalarımız var. Yine hasta tanı ve veri kiti oluşturmayla ilgili çalışma var. Diğer taraftan veri işleme, görüntü işleme, bunların akıllı sistemlerle, derin öğrenmeyle geliştirilecek yöntemlerle yaklaşımların ortaya çıkarıldığı teknolojiler var. Bunların çoklu olarak devam ettirildiğini söylemek mümkün” ifadesini kullandı.

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRMEKTE

 İsmail Demir, sağlık konusunda bu 5 ürünle yola çıkan ASELSAN’ın yanında gerek yazılım sistemleri gerek çeşitli veri işleme ve görüntü işleme sitemleriyle ilgili diğer şirketlerle çalışmaların sonuçlarını yakında görmüş olacaklarını belirterek açıklamasına devam etti. “Burada mühim olan bir Millî Teknoloji Hamlesi konusunun ülkenin gündeminde daha sıcak tutulması ve ülkede geliştirilen her alandaki teknolojilerin çoklu kullanımının ve hızlı bir yol almanın sağlanması olarak görüyoruz. İnşallah bunu savunma sanayii olduğu gibi diğer sanayi alanları ile de yakın işbirliği ile sürdüreceğiz. Bunun temel unsurlarından birisi de aslında bilim ve teknolojiyi buluşturmak, bir arada yürütmek ve bunu uygulamaya geçirmek. Bunun da tabii yuvası malumunuz araştırma kurumları, üniversiteler. Şu anda çatısı altında bulunduğumuz Bilkent Üniversitesi UMRAM ve çeşitli araştırma merkezleri de yine yakından işbirliği yaptığımız yapılar arasında. Çeşitli üniversitelerle bu anlamda çalışmalarımız da sürmekte. Yani bilgi ve teknoloji gelecek.”

Korona ile mücadele sürecinde ülkemizin medikal alanındaki başarıları ile gururlanıyoruz. Sağlık yönünde büyük bir adım olan MR cihazının üretimini başlangıç sayarak Aselsan’a ve UMRAM’a bu yolda başarılarının devamını diliyor ve tebrik ediyoruz.

Kaynaklar

  1. https://www.youtube.com/watch?v=p1iETmgw-wg
  2. https://twitter.com/UretimYerli/status/1261414584453218304?s=08

Elif Baran

Biyomedikal Cihaz Teknikeri

You may also like...