Tek Kullanımlık Solunum Cihazı GAÜN’den!

Gaziantep Teknopark, Target TTO’nun bilimsel işbirliğiyle taşınabilir tek kullanımlık hepa filtreli yerli solunum cihazı, tasarım, geliştirme ve prototip aşamaları Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Bebiller Medikal tarafından geliştirilecek.

Tek Kullanımlık Hepa Filtreli Yerli Solunum Cihazı Projesi hakkında bilgiler veren Bebiller Firması Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda KSÜ Tıp Fakültesinde  ‘de Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi olan  Dr. Mahmut Tokur, COVID19 pandemisinin ülkemize ulaşması ile birlikte devletin Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğünde birçok tedbir aldığını hatırlatarak, Devletimiz krizin en hafif şekilde nasıl atlatılacağı ekseninde aksiyon ortaya koyduğunu belirtti. Bu süreçte,  Gaziantep Teknopark’ın bir firmasından elektromekanik solunum cihazı yapma talebi geldiğini vurgulayan Dr. Tokur, bundan sonraki süreci ise şöyle anlatmıştır:

Covid-19 ‘ a Büyük Adım

“Elektromekanik solunum cihazını yapmanın çok zor olduğunu salgına yetişmeyeceği yolundaki görüşünü firma yetkilileri ile paylaştım. Birden solunum yetmezliği hastaları için hızlı ve farklı nasıl bir çözüm geliştirilebileceğim konusu zihnimde gelişti. Gaziantep Teknopark ile görüşmemden sonra birkaç gün içerisinde anladım ki; hastalığa yakalanmış solunum yetmezliği çeken bir hastayı yoğun bakımdaki solunum cihazına ulaşana dek hayatta tutacak daha ergonomik, kullanım pratiği kolay ve hastane öncesinde uygulanabilecek bir cihaza ihtiyaç var. Yani, asıl eksik burada, elektromekanik cihazda değil. Bu bakış açısı ile hızlı bir araştırma sürecinin ardından acil servislerde seyrek de olsa kullanılan plastik aksamdan yapılmış tek kullanımlık, elektrikli veya elektronik aksamları olmayan bu solunum cihazı aklıma geldi. Ankara da Acil Tıp Bölümünde görevli bir arkadaşım ile konuyu istişare ettiğimde o da aynı şeyleri söyledi. Bu cihazın etkin ancak ithal bir ürün olduğunu, Amerika’da alınan tedbirler doğrultusunda bu cihazın ithalatının yasaklandığını ve yerli üretiminin de olmadığını öğrendim. İşte bu anda bu ürünü geliştirmeye ve üretmeye karar verdim.”

Üretimde Hedef En Az 300 Bin

Daha sonra konuyu Gaziantep Teknopark Yönetimi ile istişare ederek, TÜBİTAK Proje başvurusunu yaptıklarını ifade eden Dr. Mahmut Tokur, tek kullanımlık solunum cihazının üretim safhasıyla ilgili ise şu bilgileri paylaştı: “Prototip geliştirme kısmında Gaziantep Üniversitesinden TRİZ (Yenilikçi Yaratıcı Problem Çözme Tekniği) konusunda uzman Akademisyen Prof. Dr. Sadettin Kapucu ile Bilimsel Ar-Ge hizmeti iş birliğimizin de sözleşmesini imzaladık. Eş zamanlı olarak belgelendirme ve Tıbbi Cihaz Sertifikasyon için Gaziantep Teknopark’tan Farmagen Ar-Ge Klinik Araştırma Merkezi ile işbirliği halinde çalışıyoruz. Beş ay içinde tamamlamayı düşündüğümüz proje de şu anda birinci ayını tamamladık. İlk bir ayda endüstriyel tasarım ve kalıp çizimleri gerçekleştirildi. İki ay sonra ilk ürünümüz çıkmış olacaktır. Yıllık 300 bin adet üretim kapasitesine sahibiz, ihtiyaç halinde bu sayıyı çok daha fazla artırabiliriz.” açıklamasını yapmıştır.

TÜBİTAK TEYDEB(Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı) tarafından desteklendi ve projeye start verilmiştir! Covid-19 mücadelesine yaptıkları başarılı çalışmalar ile büyük katkı sağlayan GAÜN ailesine teşekkürlerimizi ve başarılarının devamını diliyoruz.

Kaynaklar

  1. http://habermerkezi.gantep.edu.tr/?p=57597
  2. https://www.timeturk.com/gaun-den-tek-kullanimlik-solunum-cihazi/haber-1458400
  3. https://twitter.com/GantepTeknopark/status/1256222461076615169

Elif Baran

Biyomedikal Cihaz Teknikeri

You may also like...