Covid19’a ve veri kaynaklarına bakış

Her ne kadar başlangıç yeri ile ilgili manipülatif bilgiler dolaşsa da Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılan Covid19 virüsünün hızlı yayılması ve ilerleyen aşamalarında ölümcül olması tehlikeyi anlamamız adına önemli bir dayanak noktası oluşturuyor.

Özellikle Corona virüs ile ilgili yayınlar ve verilerle ilgili bilgi sağlayan Ourworldindata.Org sitesinde hazırlanmış olan şu video virüsle ilgili teknik ve temel bilgileri açıklayan en güzel yapıtlardan biri. Türkçe altyazısı da olan video hem virüsün yapısını hem de korunma tedbirlerini oldukça net bir şekilde ortaya koymuş.


Bununla birlikte dünyada hemen her ülkede görülmeye başlayan hastalık ile ilgili de veriler farklı analiz ve grafiklerle paylaşılmaya devam ediyor. Son bir haftadır Türkiye’nin de başladığı veri paylaşımı ile ilgili siteleri sizler için derledik. Sitelerin büyük bir çoğunluğu güncel verilerle grafik ya da harita üzerinden gösterimler sağlıyor. Veriler aynı zamanda araştırmacılar için de önemli bir kaynak değeri taşıyor. Türkiye virüsle ilgili teknik verileri covid19.saglik.gov.tr den elde ederken bilimsel çalışmalar ve ortak araştırmalar ile veri kaynaklarının sunulduğu covid19.tubitak.gov.tr de önemli bir boşluğu dolduruyor.

Virüsle ilgili görsellik eşlliğinde bilgi sunan veya araştırma amaçlı veri yayınlayan sitelerden bazıları da şöyle :

  1. https://covid19info.live/turkey/
  2. https://experience.arcgis.com/experience/685d0ace521648f8a5beeeee1b9125cd
  3. https://www.worldometers.info/coronavirus/
  4. https://data.humdata.org/dataset/novel-coronavirus-2019-ncov-cases
  5. https://ourworldindata.org/

Fatih TAMER

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi - Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü

You may also like...