Tübitak’tan Covid-19 portalı

Geçtiğimiz yıl sonunda itibaren Çin’de başlayıp dünyanın tamamına hızla yayılan ve özellikle kronik rahatsızlığı bulunan binlerce insanın ölümüne neden olan Covid-19 virüsü ile ilgili sağlıklı bilgi akışı sağlamak için çalışmalar da aynı hızla sürüyor.

Tübitak , Sanayi ve Teknoloji bakanlığı desteğiyle virüs ile ilgili Türkiye dahil tüm dünyadaki güncel rakamlar ve analizler ile özellikle bu alanda araştırma yapmak isteyen bilim insanları için de değerli kaynaklar sunmak için covid19.tubitak.gov.tr adlı internet sitesini hayata geçirdi.

Web sitesinde virüsün Türkiye ve dünyadakinin yayılımı yanısıra korunma , önleme ve başvurma yöntemleri için bilgilendirmeler yer alırken özellikle araştırmacılar için veri setleri, makale arama motorları ile güncel veri sunan siteler paylaşılmış.

Ayrıca konu ile ilgili çalışabilecek akademik ve sektör temsilcilerinin kayıt olabildiği bir yetkinlik kısmı da devreye alınmış görünüyor. Özellikle sosyal medya üzerinden yayılan yanlış bilgilerin de önüne geçmek adına Tübitak’ın oluşturduğu sayfa sağlıklı bilgi erişiminde önemli bir boşluğu dolduruyor.

Fatih TAMER

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi - Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü

You may also like...