En iyi 5 Medikal Teknoloji İnovasyonu

Sağlık hizmeti reformu ve tartışmalı bir tıbbi cihaz vergisi fonuna karşı, tıbbi teknoloji şirketleri, her zamankinden daha ucuz, daha hızlı, daha verimli hasta bakımı sağlayan ürünlere odaklanıyor. Ayrıca, yeni tıbbi cihazların karmaşık gözden geçirme ve onay sürecini yeniden yapılandırmak için ABD Gıda ve İlaç İdaresi düzenleyicileri ile birlikte çalışmalar yürütüyorlar. 

Sadece Sizin için 2019’da: Endüstri 4.0 Dünyasının Altı Yalın İlkesi

Endüstrideki çoğu kişi, gereksiz yere karmaşık bir onay süreci olarak gördükleri şeylerden dolayı aşırı bir yük altında hissetmişlerdir. Eleştirmenler yeniliği engellediğini ve daha iyi sağlık hizmetlerinin bulunmasını geciktirdiğini iddia ediyorlar. Bu algıyı değiştirmek için, geçen yıl FDA, yeni teknolojilerin tasarlanması ve test edilmesi sürecini kolaylaştırmakla görevlendirilen yeni bir Tıbbi Cihaz İnovasyon Konsorsiyumu (MDIC) duyurdu. Kamu, özel sektör MDIC, sanayi, hükümet ve diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlardan gelen girdilerle tıbbi cihaz topluluğunun düzenleyici bilim gereksinimlerine öncelik verecek ve süreci hızlandırmak için projelere fon sağlayacaktır.

Biyomühendislikte daha fazlası: Beyin Araştırmalarının Arkasındaki Mühendislik

“Kaynakları paylaşarak ve kaldırarak MDIC, endüstrinin daha hızlı ve daha düşük maliyetle piyasaya güvenli ve etkili bir tıbbi cihaz getirmek için daha donanımlı olmalarına yardımcı olabilir, “diyor FDA Cihazlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi Müdürü JD Shuren .

Düzenleyiciler, politikacılar ve şirket yöneticileri bu ayrıntıları ortaya çıkardıkça, endüstri mühendisleri ve bilim adamları insan sağlığını iyileştirmek ve yönetmek için yeni fikirler üretmeye devam ediyorlar. Her yıl, Cleveland Clinic ve tıbbi cihaz ticareti gibi sektör gözlemcileri, en sevdikleri teknoloji trendlerini ortaya koyuyor. Bu düşünce liderleri, günümüzün en iyi teknolojilerinin, genel tıbbi bakım maliyetini düşürmek ve güvenlik ve sağkalım oranlarını arttırmak arasında bir denge sağladığı konusunda hemfikirdir ve sağlık reformu bununla ilgili değil mi?

Editörün Seçimi: Genç Mühendis Protez Ayakla Büyük Adımlar Attı Önümüzdeki yıl izlenmesi gereken beş yeni teknoloji var ve biyomühendislik alanındaki en son gelişmeler için lütfen AABME.org adresini ziyaret edin.

1. Melanom Biyopsileri Geri Kesme


En ölümcül cilt kanseri formunda, melanom, çok sayıda tehlikeli görünümlü mol aslında zararsızdır, ancak her zaman invaziv bir cerrahi biyopsisi olmadan kesin olarak bilmesi imkansız olmuştur. Bugün dermatologlar doğru çağrıyı yapmak için yeni yardımlara sahipler doku morfolojisinin multispektral analizi için FDA tarafından onaylanmış bir el aleti. MelaFind optik tarayıcı kesin tanı için değil, biyopsi isteyip istemediğinin belirlenmesinde doktorun kullanabileceği ek bilgi sağlamak içindir. Amaç, gereksiz biyopsi izleri ile kalan hasta sayısını azaltmak, ayrıca gereksiz prosedürlerin maliyetini ortadan kaldırmaktır. MelaFind teknolojisi (MELA Sciences, Irvington, NY), şüpheli bir lezyonun yüzeyini 10 elektromanyetik dalga boyunda optik olarak taramak için orijinal olarak Savunma Bakanlığı için ödenen füze navigasyon teknolojilerini kullanıyor. Toplanan sinyaller, ağır iş algoritmaları kullanılarak işlenir ve 10.000 dijital görüntüde melanom ve cilt hastalığı kaydıyla eşleştirilir.

2. Elektronik Aspirin

Migren, küme baş ağrıları ve diğer kronik, tahriş edici baş veya yüz ağrısı nedenlerinden muzdarip insanlar için “iki aspirin al ve sabah beni ara” yöntemi işe yaramaz. Doktorlar uzun zamandır en şiddetli, kronik baş ağrısı formlarını sphenopalatine ganglionu (SPG), yüz sinir demeti ile ilişkilendirmişlerdir, ancak SPG üzerinde uzun süredir devam eden bir tedavi bulamamışlardır. Autonomic Technologies, Inc., (Redwood City, CA) ‘da klinik olarak incelenen bir teknoloji, baş ağrısının ilk belirtisinde SPG sinyallerini engellemek için hasta kaynaklı bir araçtır. Sistem, normal olarak baş ağrısından etkilenen baş tarafındaki üst sakızda küçük bir sinir stimüle edici cihazın kalıcı implantını içerir. İmplantın ön ucu, SPG demeti ile bağlanır ve bir hasta baş ağrısının başlangıcını algıladığında, implantın yakınındaki yanağa el tipi bir uzaktan kumanda yerleştirir. Elde edilen sinyaller SPG sinirlerini uyarır ve ağrıya neden olan nörotransmiterleri bloke eder.

3. İğnesiz Diyabet Bakımı

Diyabet öz bakımı, tam anlamıyla bir ağrıdır. Glikoz testi için kan alma ihtiyacını, günlük insülin çekimlerine olan ihtiyacı ve tüm bu ataklardan kaynaklanan yüksek enfeksiyon riskini getirir. Sürekli glikoz monitörleri ve insülin pompaları, günümüzün kan şekeri yönetimindeki karmaşık günlük işlemlerin çoğunun otomatikleştirilmesi için en iyi seçenektir ancak cilt lekeleri ve çekimlere olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmazlar. Ama bu oyunda yeni bir cilt var. Echo Therapeutics (Philadelphia, PA), dürtmenin yerini bir yama ile değiştirebilecek teknolojiler geliştiriyor. Şirket, kan almayan deriden kan analitleri okuyan bir transdermal biyosensör üzerinde çalışıyor. Teknoloji, hastanın kan kimyasını bir yama kaynaklı biyosensörün sinyal menzili içine sokmak için yeteri kadar üst katman cilt hücrelerini yok eden el tipi elektrikli diş fırçası benzeri bir cihazı içerir. Sensör, dakikada bir okuma toplar ve verileri kablosuz olarak uzaktan bir monitöre göndererek, seviyeler hastanın optimum aralığının dışına çıktığında sesli alarmları tetikler ve zamanla glikoz seviyelerini izler.

4. Robotik Kontroller

Sağlık reformunun bir ayağı, daha fazla insan için en iyi sağlık hizmetine erişimi arttırmaktır. Teknoloji, Amerika Birleşik Devletleri’nin engin ve tıbbi olarak kullanılan kırsal bölgelerindeki klinikleri büyük şehir tıp merkezleri ve uzmanlarıyla bağlamak için uygun maliyetli ve giderek daha güçlü bir araçtır. Teletıp, acil durumlarda triyaj ve değerlendirme aracı olarak iyi bir şekilde kurulmuştur, ancak yeni tıbbi robotlar bir adım daha ileri gidiyorlar artık insan müdahalesi olmadan hastane koridorlarında devriye gezebiliyorlar, farklı odalarda hastaları kontrol edebiliyorlar ve bireysel çizelgelerini ve hayati belirtilerini doğrudan kullanmadan yönetebiliyorlar. İRobot Corp ve InTouch Health tarafından ortaklaşa üretilen RP-VITA Uzaktan Varlık Robotu, hastane kullanımı için FDA izni alan ilk otonom navigasyon uzaktan varlık robotudur. Cihaz, bir hastanenin yoğun koridorlarında manevra yapmak üzere programlanmış, iki yönlü bir video ekranlı ve tıbbi izleme ekipmanlarına sahip bir mobil el arabasıdır.

5. Kalbi Olan Bir Valf İşi

Sapien transkateter aort kapağı, yeni bir valfe ihtiyacı olan ancak operasyonun zorluklarına dayanamayan hastalar için açık kalp ameliyatına hayat kurtarıcı bir alternatiftir. Edwards Life Sciences (Irvine, CA) tarafından üretilen Sapien, bir süredir Avrupa’da bulunmakta ancak şu ana kadar yalnızca kalp hastalıklarıyla sınırlı kaldığı ABD kalp merkezlerinde ilk kez kullanıyor. Sapien valfı, femoral arter boyunca, yetiştirilen veya göğüs kafesinin yakınındaki küçük bir kesiden kateter ile yönlendirilir. Valf malzemesi, paslanmaz çelik bir stente tutturulmuş sığır dokusundan yapılır, bu valf boşluğuna doğru bir şekilde yerleştirildiğinde küçük bir balon şişirilerek genişletilir. Önemli ölçüde daha kısa hastaneye yatış vaat eden daha basit bir prosedür, bakım maliyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmak zorundadır.

Kaynakça


https://www.asme.org/engineering-topics/articles/bioengineering/top-5-medical-technology-innovations

You may also like...