Yapay Zeka’ya dair…


Yapay zeka tam olarak nedir? Soru basit görünse de , cevap oldukça karmaşık olabilir. Yapay zeka nedir sorusuna ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış bir akış diyagramı ile cevap aramaya ne dersiniz?
O zaman bu haber tam size göre…

Yapay zeka tanımı sürekli yenilenmekte ve kavram sıklıkla başka şeylerle karıştırılmaktadır. MIT Technology Review’den Karen Hao’nun hazırladığı içerik size yardımcı olabilir…

Yapay Zeka Akış diyagramı
Yapay Zeka akış diyagramı ( Türkçe )

En geniş anlamda yapay zeka denildiğinde , kendi kendilerine öğrenebilmesi, akıl yürütebilen ve hareket edebilen makineler anlaşılır.

Hali hazırdaki yaklaşıma göre, yapay zeka ile ilgili duyduğumuz veya öğrendiğimiz uygulamalar ve gelişmelerin büyük bir çoğunluğu, Machine Learning (Makine öğrenmesi) olarak bilinen algoritmaları kastetmektedir.

Bu algoritmalar çok büyük miktardaki verilerden anlamlı bilgiler ya da bilgi kalıpları elde edebilmek için istatistiği kullanır. Bu bilgi kalıpları ışığında da verinin ait olduğu sistemle ilgili öngörülerde veya tahminlerde bulunur. Örneğin Netflix’teki neyi izleyebileceğiniz, Alexa ile konuştuğunuzda ne söyleyeceğiniz ya da MR görüntünüze göre kanser olup olmadığınız hususlarında..

Machine Learning merak edenler bir sonraki yazıyı bekleyebilirler..

Kaynak:
https://www.technologyreview.com/s/612404/is-this-ai-we-drew-you-a-flowchart-to-work-it-out/

Fatih TAMER

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi - Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü

You may also like...