Ultrason Teknolojisinde Son Gelişmeler

Ultrason ile Alzheimer’a Çözüm

Sadece ABD’de 5 milyon kişi, hafıza kaybına, davranış değişikliklerine yol açan Alzheimer’dan mustarip. Bilim insanları tam olarak neyin bu hastalığa sebep olduğunu bilmiyor ancak birçok farklı sebebin olduğunu düşünüyorlar.

Doktorlar bazı Alzheimer hastalarına teşhisi koyarken amyloid-β isimli bir plağın beyinlerinde oluştuğunu ekliyorlar. Var sayılana göre, beyin yaşlandıkça bu plakları yok edemez duruma geliyor ve bu plaklar nöronlar arasındaki iletişimi engelliyor. Var sayılan bu durumu ortadan kaldırmanın, bazı Alzheimer vakıalarında tedavi edici olabileceğini düşünen araştırmacılar plakları ortadan kaldırmayı denediler. Ancak karşılaştıkları en büyük problem kan-beyin bariyeri oldu. Kan-Beyin bariyeri, beyni kimyasallardan ve diğer birçok dış faktörden koruyan bir duvar niteliği taşıyor. Bu yüzden çalışmalarda ilaçların kullanılması biraz zor görünüyordu. Zaten bazı bilim insanlarının deneylerinde amaca yönelik olarak kullanılan ilaçlar bu duvarı geçemedi. Bu yüzden araştırmacılar bariyeri aşmanın başka yollarını denemeye koyuldular.

En önemli gelişme ise bir grup Avustralyalı bilim insanından geldi. Ekip bu plakları yok etmek için ultrason kullanmayı denedi ve ilk denemelerde bariyeri aşarak plakları kırmayı başardı. Fareler üzerinde yapılan bu deneyde ekip yüzde 75 oranında başarıya ulaştıklarını yazıyorlar makalelerinde. Beyinlerindeki plakları başarıyla yok edilen farelerin ilerleyen dönemlerinde de daha başarılı zihinsel aktivite gösterdiklerinin altı çiziliyor.

Fareler üzerinde başarılı olan ekip sonraki aşamada koyunlar üzerinde bunu gerçekleştirmeyi düşünüyor.

FOKUSLU ULTRASON İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME

Fokuslu ultrason teknolojisi (Ameliyatsız yüz germe), cildin alt katmanlarındaki taşıyıcı dokularda odaklanmış ses dalgaları kullanılarak kolajen üretiminin uyarılması yolu ile ciltte sıkılaşma ve gerginlik sağlayan bir tedavi yöntemidir. Cildin sıkılığını yitirmesi sebebi ile sarkma yaşanan kaş, alın, yanak, ağız kenarı, yüz konturu, çene hattı, gıdı bölgesi, dekolte bölgesi ve kırışan göz çevresinde ameliyatsız toparlanma ve gençleşme sağlanmaktadır. Odaklanmış ultrason teknolojisini kullanarak ve cerrahi müdahale olmadan derin dokular üzerinde etki sağlayan tek yöntemdir. Tek bir uygulama ardından rejenerasyon süreci hemen başlar, ilk anda bile hafif bir gerilme etkisi görülmektedir. Cilt uygulama sonrası her geçen gün daha iyi görünmeye başlar, 1 hafta sonrasında cildinizi daha iyi hissedersiniz, 1 ay sonra etkiler görünür hale gelir, 3 ayın sonunda istenen sonuç gözlenmeye başlar. Tam sonuç alınması ise 6 ay sürmektedir. Ciltte kollajen üretimini uyardığı için elde edilen sonuç uzun süreli kalıcı olmaktadır.

FOKUSLU ULTRASON İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME ile ilgili görsel sonucu

Taşınabilir Ultrason CihazıBildiğimiz ultrason cihazlarının tüm tıbbi tanı teşhis kısımlarını ortadan kaldırarak geriye bebeğin hareketlerinin ve büyüyüşünün gözlemlenebildiği ve bunun beraber 2 boyutlu video ve fotoğraf kaydı yapılmasını sağlayan BabyWatcher, hiçbir medikal uzmana gerek olmaksızın tehlikesiz ve güvenle kullanılabilen tek ultrason cihazı olma özelliğini de taşıyor.

Tüm klinik çalışmaları yapılan cihaz herhangi bir tıbbi uzmana ihtiyaç olmadan kolayca uygulanabiliyor.

Oturduğunuz yerden birkaç küçük işlemle çalışan cihaz, dilediğiniz süre boyunca kapınıza teslim edilerek bu deneyime ulaşabilmenizi sağlıyor. 2017 sonunda Android Market ve Apple Store’da uygulamaları da indirilebilecek olan ürün; “Save and Share” özelliği ile kaydetme, saklama ve sosyal medyada paylaşma imkanı da sunacak.

Tamamen steril bir biçimde kullanıma hazır olarak beraberinde kullanım kılavuzu ve jel ile özel kutusunda kullanıcıya sunulan ürün; 2017 Avrupa En İyi Bebek Teknolojisi ve 2017 Avrupa İnovasyon Ödülü’ne sahip.

KAYNAK

  • anneysem.com
  • mumcu.com
  • hamilelik.com
  • dilekustunsoy.com.tr
  • popsci.com.tr
  • cnnturk.com

You may also like...