Geleceğin X-Ray Teknolojisi

Profesör Phil Butler ve Canterbury Üniversitesi’ndeki ekibi, geleneksel X-ışınlarından ve mevcut CT taramalarından çok daha ayrıntılı ve gerçek görüntüler sunan X-ışını dedektörleri yaptı. Detektörde kullanılan elektronik çip, mevcut yöntemlere kıyasla kullanışlı olmayan bilginin çok az seviyede olduğu bir sinyal alıyor. Bu, günümüzde rutin olarak kullanılan görüntü kalitesinin artık çok daha küçük dozlarda X-ışınları ile yapılabileceği anlamına gelir.Aynı zamanda, dozun anlamlı bir şekilde düşmesi hastaların yeniden tarama yapılması durumundaki riski de azaltabilir.

Geliştirilen teknolojide Medipix adlı bir çip yer alıyor. Bu çip dijital kameralardaki yongalara benzese de ışığı değil X-ışınlarını algılıyor. MARS (Medipix All Resolution System) olarak adlandırılan sistemde kullanılan çip çok ince kesitler alabiliyor ve zamana göre ölçeklendirerek hareketli X-ray görüntüsü de oluşturabiliyor.

Medipix CERN olarak bilinen Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezindeki bilim adamlarının katkısıyla geliştirilmiş bir yongadır. Canterbury Üniversitesi ekibinin çalışmadaki en büyük rolü , üniversite karşısındaki hastane çalışanları ile kurulan sıkı ilişkiden kaynaklandığı belirtilmektedir.

Araştırmacılara göre bu yeni teknoloji ile daha iyi kanser tespiti yapılabilir çünkü bir tümörün daha vasküler mi yoksa daha fazla yağ dokusu mu olduğunu gösteren görüntüler sağlayabilir (sadece yağ dokusu olan bir tümör kanserli olmayabilir). Kemik yoğunluğu taramalarında çok daha fazla ayrıntı vermek ve osteoporozu teşhis etmek veya birinin kemik kırılma riskini değerlendirmek için kullanılabilir. Ayrıca bir araba kazasından sonra iç yaralanmaları hızlı bir şekilde teşhis etmek için de kullanılabilir, böylece doktorlar derhal ameliyat edilip edilmeyeceklerini bilebilir.

Phil Butler ekibindeki en büyük yardımcısı olan Anthony Butler ile birlikte teknolojiyi pratize edecek 3-D bir tarayıcı da geliştirilmiş durumda. Sistem henüz el taraması gibi işlemleri gerçekleştirmekle birlikte , vücut taraması yapacak bir cihazın da gelecekte hazır olacağı yayınlanan bilgiler arasında…

Kaynaklar

https://www.sciencelearn.org.nz/resources/988-x-ray-technology-for-the-future

https://www.canterbury.ac.nz/news/2018/first-human-scanned-with-next-generation-scanner-invented-by-uc-scientists.html

https://www.marsbioimaging.com/mars/


Fatih TAMER

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi - Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü

You may also like...