Emma projesi yeni geliştirmeler bekliyor

Emma, projesi ​​başlangıçta Parkinson hastası Emma Lawton’ın elindeki kasıtlı titremeleri telafi etmesine yardımcı olmak için geliştirilmiş giyilebilir bir cihazdır. Proje adını 29 yaşında erken başlangıçlı Parkinson teşhisi konan Emma’dan alıyor.

Tasarım uzmanı yönetmen Emma Latwon, erken dönem Parkinson teşhisiyle sürekli titremeleri nedeniyle çizim ve yazma işlerindeki zorluklardan ötürü bu teşhisin kariyerinin sonu anlamına geleceğinden korkuyordu. BBC belgesel dizisi The Big Life Fix ile başlayan süreç diğer parkinson hastaları için de umut oldu.

Microsoft Research Cambridge’de İnovasyon Direktörü Haiyan Zhang, Emma’ya yardımcı olabilecek bir biyomedikal cihaz geliştirmek için seçildi. Ekibi, Emma’nın basit çizim ve yazma görevlerini yerine getirirken elinin kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olan Emma Watch teknolojisini geliştirdi. Geliştirilen bileklik sayesinde Emma , artık grafik tasarım kariyerine onlarca yıl devam etmeyi bekliyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Emma Watch teknolojisi, bileğin etrafındaki küçük motorlar aracılığıyla ritmik bir titreşim efekti sunuyor. Değiştirilebilir bilek kayışları ile tasarlanan saat, şu anda tasavvur edildiği gibi tüm insanlığa hitap ediyor.

Spesifik terapötik mekanizma hala bilinmemekle birlikte, titreme semptomu, beynin ilk hareket hatasını aşırı telafi ettiği ve sürekli bir titremeye neden olduğu hatalı bir geri besleme döngüsünden kaynaklanabilir. Emma Watch tarafından yapılan titreşim enjeksiyonu, bu hatalı geri besleme döngüsünü kısa devre yapan ya da bir şekilde sönümleyen , beynin ilk hatayı algılamasını engelleyen ve aşırı telafi etmeye çalışan ters bir dalga üretmektedir. Ayrıca bu dalgaların biçimleri de yapay zeka desteğiyle sınıflandırılarak daha spesifik stimulasyon sinyalleri üretilmektedir. Bu sayede titremeler azalarak kişinin günlük ihtiyacını sürdürebilecek bir rahatlama sağladığı da kanıtlanmıştır. Video ve aşağıdaki fotoğraf bileklik öncesi ve sonrası Emma’nın yazı ve çizimine örnek gösterilmektedir.

Kaynak
  • https://www.microsoft.com/en-us/research/project/project-emma
  • https://www.futurelearn.com/courses/artificial-intelligence-in-healthcare

Fatih TAMER

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi - Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü

You may also like...