Kanser Tanı Ve Tedavisinde Dev Buluş

Bağırsak kanserinin tanı ve tedavisi için bir yöntem bulan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesindeki bilim insanlarımız, hastaların kısa sürede ve az ilaç ile iyileşmesini hedefliyor.

İnsan sağlığının en büyük tehditlerinden biri olan kanser, tanısı ve tedavisinde dev bir buluşa imza atıldı. Bu buluş DNA parmak izi yardımıyla bağırsak kanserinin teşhis ve tedavi edilmesinde büyük rol oynuyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sülen Sarıoğlu, her bireyin DNA parmak izinin farklı olduğunu belirtti. Genetik tümöre bağlı hastalıklarda bu parmak izlerinin değiştiğine dikkat çeken Sarıoğlu, bu yöntemle ilgili araştırma gözlemlerinin 2015’ten beri devam ettiğini belirtti.

Sarıoğlu geçtiğimiz 5 yıl içinde 400’e yakın hastaların hastalık tanısında DNA parmak izi yöntemini kullanarak ve izlerdeki değişime göre tedavi süresini başladığını söyledi.

Konu ile ilgili Sarıoğlu “Bazı tümörlerde DNA parmak izi değişiyor. Bu yöntem ile gelişen tümörlerin daha iyi seyrettiğini tespit ettik. Ve bu hastalarda fazladan tedavi uygulanmıyor ve hastalar daha az ilaç kullanıyor. Kanser hastaların yeni umudu olan İmmünoterapi bu tümörlerde daha etkili “dedi.

Gelişen tıp teknolojisi ve bilim ülkemizde de ilerliyor olduğunu görmek bizler için gurur verici. Kanser ve bunun gibi birçok teşhis ve tedavisi zor olan hastalıkların yakın zamanlarda hastalarımızın rahata ermesini diliyoruz.

Elif Baran

Biyomedikal Cihaz Teknikeri

You may also like...