2017’ nin En Heyecan Verici Medikal Teknolojileri -2

7)Klinik Çalışmalarında Genom Düzenleme Yöntemi; CRISPR


Her on yılda bir, sağlık ve eczacılık endüstrisinin tümünde devrim yaratma potansiyelini sahip birkaç yeni fikir vardır. Şaşırtıcı genom düzenleme yöntemi, CRISPR bu potansiyele sahiptir. Araştırmacılar, sıtmaya neden olan parazite tamamen dirençli olan sivrisinekler oluşturmak için zaten gen kurgulamayı kullandılar. Bazı bilim adamları, kanser hücrelerine karşı onları iyileştirmek ve bu kötü niyetli varlıkları zaman içinde öldürmelerine yardımcı olmak için bağışıklık sistemlerimizdeki hücrelerimizi CRISPR ile düzenleme şansımızın olacağına inanıyor. Bu yıl, deneyler aynı zamanda bilim adamlarının fareleri Duchenne’in kas distrofisi ile gen düzenleme yoluyla nasıl tedavi edebildiklerini gösterdi. 2017’de, CRISPR’nin yıkıcı hastalıkların değişmesindeki gerçek gücünü test etmek ve ilk klinik denemelerini başlatmak için bir şansımız olduğuna inanıyorlar.


8) Büyük Bir Teknoloji Şirketi Sağlığa Adım Atacak

Google, Apple, Microsoft, IBM hepsi tıp ve sağlık hizmetlerine ilgi gösterdiler. Ancak, çabalarını arttırmaları gerekmektedir. Google, Calico ile sağlık alanında ileri adımlar attılar. Yaşlanma ve temel olarak ölüme yol açabilecek her şey için olası tedavileri arıyorlar. Yeni tedavilerin keşfi, geliştirilmesi ve ticarileşmesini hızlandırmak için ilaç devi Abbvie ile birlikte çalışıyorlar.

Human Longevity Inc, hastalık keşfi ve kronik bir yaşlanma konusunda insan genomiği iş birliği için Cleveland Clinic ile güçlerini birleştirdiler. IBM yapay zeka programını, Watson’u geliştiriyor kardiyoloji ve kanser bakımında kullanılmasını sağlıyor. Şirketler arasında dijital teknolojik gelişme açısından sert bir yarış var ve bunun etkileri tıpta ve sağlıkta zaten somuttur.

Aksine, yarış 2017′ de yavaşlayacak. Bir teknoloji devi, gelecek yıl onlar için sessiz ve keşfedilmemiş bir sektör olan değişen sağlık hizmetlerine önemli kaynaklar tahsis edileceğini açıklayacaklar.


9) Bir Sigorta Şirketi Giyilebilir Bir Sensör Paketi Başlattı

2017, behemoth sağlık sigortası sisteminin, hastalar tarafından sağlanan verilerle değişmeye başlayacağı yıl olmuştu. Yenilikçi sigorta şirketi Oscar Health zaten ilk adımları attı. Oscar Health’in yardımı ile sigortalı insanlar Fitbit verilerini sunabilir ve fitnes hedeflerine ulaşırlarsa, her gün 1 dolar alabilirler. Basit ama ölçülebilir bir ödülle insanların sağlıklı ve motive olmasını sağlar.

Tahminlere göre, 2019 yılında 245 milyon giyilebilir cihaz satılacaktır. Takipçilerimiz ve giyilebilir ürünler aracılığıyla yaşam tarzımızla ilgili daha doğru veri setleri ortaya çıktıkça, sigorta şirketlerinin bunları kullanması kaçınılmaz olacaktır. 2017 yılında büyük bir sigorta şirketi verileri ölçerek giyilebilir sensörler ve sağlıklı bir yaşam sürdürme konusunda rehberlik içeren bir paket başlatıldı.


10) Google Ve Johnson & Johnson’ın Cerrahi Robotu Leonardo da Vinci İle Yarışacak

Cerrahi robotlar, cerrahların gelecekte nasıl çalışacağını değiştirme potansiyeline sahiptir. 2020 yılında, cerrahi robotik satışlarının neredeyse 6,4 milyar dolara iki katına çıkması bekleniyor.

Güzel bir örnek da Vinci Cerrahi Sistemi’dir. Büyütülmüş bir 3D yüksek tanımlı görüntü sistemi ve insan elinden çok daha büyük bükülen ve döndürülen minik bileklikli aletlere sahiptir. Da Vinci Cerrahi Sistem ile cerrahlar sadece birkaç küçük kesiklerle çalışırlar. Cerrah, her zaman robotik sistemin kontrolünde %100 etkilidir ve daha önce mümkün olduğu düşünüldüğünden daha kesin bir operasyon gerçekleştirebiliyor. Son zamanlarda Google, yeni bir cerrahi robot sistemi oluşturmak için ilaç devi Johnson & Johnson ile çalışmaya başladığını duyurdu. Google’ın teknoloji hizmeti deneyimi ile J&J’ nın sağlık konusundaki uzmanlığının muhteşem birleşimi olduğunu kanıtlayabilir. Cerrahi robot endüstrisine kesinlikle bambaşka bir destek verecek.


11) Vokal Biyobelirteçler: Tanısal Tıbbın Geleceği

Bilim insanları, insanlar ile ilgili hissedilmez vokal özellikleri keşfetti. Ayrıca, bu ayırt edici özelliklerin tanı koymada çok büyük bir etkisi olabileceğini de buldular. Araştırmacılar bu özellikleri “Vokal Biyobelirteçler” olarak etiketlediler. Bunlar, doktorunuz stres ve depresyondan kardiyovasküler hastalıklara kadar değişen hastalık belirtilerini belirtmek için tanı aracı olarak kullanılabilir. Daha erken bir tanı yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir. Ötesinde Sağlık Araştırması platformu bu tür biyobelirteçleri analiz ediyor. İsrailli şirket olan Beyond Verbal, yalnızca ses tonlarından gelen duyguları analiz etmeye kararlı bir platform başlatıyor.

Vokal biyobelirteçler 2017’de önem kazandı. Sadece kanda ölçülen biyobelirteçlere veya genetikçiler tarafından analiz edilen genomik belirteçlere odaklanmak yerine hastalıkları daha iyi saptama ve önleme için tespit edilmesi, kaydedilmesi ve analiz edilmesi kolay olan vokal biyobelirteçler kullanılacaktır.


12) Pharma, Klinik Denemelerde Ve İlaç Araştırmalarında “Al” Kullanmaya Başlayacaktır

Klinik araştırmalar yıllar sürüyor ve milyarlarca dolara mal oluyor. Bu tıbbi uygulama değiştirilmesi gerekir. Yapay zekanın hızlı gelişimi klinik denemelere yardımcı olabilir. AI yardımı ile klinik çalışmalar önemli ölçüde daha az zaman gerektirebilir, sağlık kurumlarına ve hastalara daha yakın hale getirildi. Örneğin, Atomwise şirketleri, terapileri moleküler yapılardan oluşan bir veri tabanından alan süper bilgisayarları kullanıyor. Geçen yıl Atomwise, Ebola virüsünü tedavi eden mevcut ilaçları yeniden tasarlamaları amacıyla güvenli, sanal bir arama başlattı. Şirket AI teknolojisi tarafından tahmin edilen ve Ebola bulaşıcılığını önemli ölçüde azaltabilecek iki ilaç bulundu. Genellikle aylar veya yıllar alabilecek olan bu analiz bir günden daha kısa bir sürede tamamlandı!

 2017, ilaç endüstrisinin, ya ilaç araştırmalarında ve klinik deneylerinde AI kullandığını ya da Start-up firmalarının onları üzeceği yıl oldu. Bu karışıklık birkaç yeni teknolojiye hayata geçtiğinde, devler bile iş modellerini değiştirmek zorunda kalacaklar.


 13) Bir Firma 3D Baskıyı Gerçek Bir Seçim Haline Getirecek

Bir uzvunuzu kırdığınız veya büküldüğü ve alçıya ihtiyaç duyduğunuz bir senaryo düşünün. Önceden, alçıyı zarar gören vücut parçanıza bağlamak karışık bir süreçti, iltihaplanma ya da kasların atrofisi sebebiyle alçıyı yenilemek için sık sık yapılan doktor ziyaretleri ile takip edilirdi. Bunun yerine, doktor sadece kolunuzu tarar, travmatologlar tarafından onaylanan bir yazılımı kullanarak saniyeler içinde su geçirmez, hafif bir döküm basar ve evinize gidebilirsiniz. Bir sonraki ziyarette tıp personeli, yaralanmayı incelemek için basitçe açar. Hem hasta hem de doktor için daha ucuz, daha hızlı, daha uygun bir yöntem.

İspanyol 3D baskı başlangıcı Exovite, teknolojisi deneyimlendi. Bugünlerde bir uzuv taraması çok basittir. Özelleştirilmiş bir alçı tasarlamak da roket bilimi değildir. Peki yukarıdaki yöntemi uygulamak için ana engel nedir?

Travmatologlardan zor olan kabul olması. Ancak 2017’de bir başlangıç nihayet gerçekleşecek. Umarım 2017 den sonraki yıllar da kültürel bir devrimin, ancak yeni teknolojiler tarafından tetiklendiğini kabul edeceğimiz yıl olacak.

Makale yazarlarımız;

  • Ayşe Sena Çakmak
  • Tuğba Dişbudak
  • Gizem Ölmez

You may also like...